תפריט סגור

רייקיאוויק

רייקיאוויק היא בירת איסלנד והעיר הגדולה בה עם אוכלוסיה של כ-120,000 תושבים (200,000 ברייקיאוויק רבתי) שזה בערך 60% מאוכלוסיית איסלנד הכוללת 330,000 תושבים.

היסטוריה

המתיישבים הראשונים של איסלנד היו ממוצא נורבגי וקלטי במאות ה-9 וה-10 לספירה. על פי ספרי הסאגות של ימי הביינים אינגולפור ארנארסון (Ingolfur Arnarson) המתיישב הראשון של איסלנד היה הראשון שהתיישב במקום שהיום בנוייה בו העיר – הוא בנה את החווה שלו על חצי האי שבו עומדת היום רייקיאוויק. המקום נקרא רייקיאוויק אשר פירושו באיסלנדית “המפרץ המעשן” – וזאת בשל אדי הקיטור הנראים באזור כתוצאה מפעילות גיאותרמית.

פיתוח עירוני

מאות רבות של שנים אחר כך, סביב אמצע המאה ה-18, עיר קטנה החלה לצמוח סביב החווה של רייקיאוויק, הודות לגזבר הממלכה הדנית שבאותה תקופה שלטה באיסלנד, אדם בשם סקולי מגנוסון (Skuli Magnusson), המכונה גם “אבי העיר רייקיאוויק”. הוא היה זה שהקים את התשתית הכלכלית של העיר במטרה להפוך את הכלכלה האיסלנדית למודרנית יותר. מהלך זה הוביל את ראשיתו של הפיתוח העירוני ברייקיאוויק. רייקיאוויק קיבלה מעמד של עיר בשנת 1786.

הפרלמנט האיסלנדי הראשון שנקרא אלט’ינגי (Althingi) נוסד בשנת 930 לספירה בת’ינגווטליר בדרום מערב המדינה. בשנת 1798 האלט’ינגי בוטל, אך בשנת 1845 הוא הוקם מחדש ברייקיאוויק, שם הוא קיים עד היום. בבוא הזמן, כאשר איסלנד זכתה לעצמאות מהממלכה הדנית, הפכה רייקיאוויק לבירת איסלנד. עם הפיתוח הכלכלי המואץ של המאה ה-20 חלו תמורות רבות בעיר והיא גדלה בהתמדה, הגידול הרב ביותר חל במחצית השנייה של המאה ה-20.

מה לראות ברייקיאוויק?

כנסיית הדלגרים (Hallgrímskirkja)

הסמל של רייקיאוויק ואחד המבנים הבולטים בעיר. הכנסייה תוכננה ע”י אחד מגדולי האדריכלים של איסלנד, הבנייה החלה בשנת 1945 והסתיימה בשנת 1986 כאשר הכנסייה נתפחה רשמית. ממרומי מגדל הכנסייה יש תצפית פנורמית מרשימה על העיר וסביבתה.

כיכר אוסטרווטלור (Austurvöllur)

הכיכר המרכזית של העיר נמצאת בלב רייקיאוויק מול בניין הפרלמנט וסמוך לבתי קפה ומסעדות רבות. הכיכר היא מקום טוב להתחיל בו סיורים רגליים במרכז העיר ואל אגם טיורן הנמצא מאחורי בניין הפרלמנט. המוזיאון הלאומי של איסלנד – המוזיאון נוסד בשנת 1863 כאשר המטרה היא להעמיק את הידע והממצאים הנוגעים לתרבות האיסלנדית מאז החלה ההתיישבות באי ועד ימינו.

בניין הפנינה (Perlan)

אחד המבנים הבולטים בעיר, בניין הפנינה עומד על ראש גבעה המשקיפה על העיר. המבנה מתנשא לגובה של 25.7 מטרים ובנוי על ארבעה מכלי מים ענקיים אשר משמשים כמקור מים חמים לבתים בסביבה. באחד המכלים שרוקנו נפתח מוזיאון שעווה המספר את סיפור ההתיישבות הויקינגית באיסלנד. בראש המבנה יש מסעדה מסתובבת עם נוף פנורמי על העיר.

בריכת השחייה המרכזית (Laugardalslaug)

ברייקיאוויק ואיסלנד כולה בריכות שחייה גיאותרמיות רבות, זהו ככל הנראה הבילוי המועדף ע”י התושבים המקומיים. המים החמים הנובעים באופן טבעי מהאדמה הם ככל הנראה התשובה של הטבע למזג אוויר הקר יחסית של הסביבה. בריכת השחייה המרכזית של רייקיאוויק מציעה רחצה באויר הפתוח, שלל בריכות מים חמות, ג’קוזי ומגלשות מים.

אגם טיורן (Tjörnin)

אגם טיורן הוא אחד ממוקדי הבילוי המועדפים על התושבים המקומיים של רייקיאוויק. משפחות רבות מגיעות לאזור האגם בסופי שבוע לראות את ציפורי המים הרבות החיות במקום. ברווזים, שחפים, ברבורים ועופות אחרים הם תושבים קבועים באגם. בימי החורף הקרים מוזרמים לאגם מים חמים על מנת לאפשר לציפורי המים להמשיך ולקנן במקום.

מוזיאון העיר רייקיאוויק (Árbær)

ארבאייר הוא מוזיאון באויר הפתוח המציג את ההיסטוריה של רייקיאוויק. המוזיאון מציג את תנאי החיים, העבודה והפעילות של תושבי רייקיאוויק מתקופת ההתיישבות הראשונה ועד היום. מומלץ למשפחות עם ילדים. הגנים הבוטניים – הגן שהוקם בשנת 1961 מכיל 4000 זני צמחים מרחבי העולם. יש בפארק אגמים, שבילי הליכה וזו חוויה נפלאה לבקר במקום באחד מימי הקיץ החמימים. כל הצמחים במקום מסומנים כך שחווית הביקור יכולה להיות גם לימודית.

החוף הגיאותרמי (Nauthólsík)

לרייקיאוויק יש רצועת חוף ים יחודית אליה מוזרמים מים חמים המאפשר רחצה נעימה במים הקרים בדר”כ של האוקיינוס הצפוני. החוף פתוח בתקופת הקיץ ומציע גם ג’אקוזי ומתקנים שעשועים לרווחת המתרחצים. מוזיאון האומנות של רייקיאוויק – נוסד ב-1973 זהו מוזיאון האמנות הגדול והחשוב באיסלנד. המוזיאון מציג אומנות בתחומים שונים כולל אדריכלות.