תפריט סגור

אורות הצפון באיסלנד

תופעות טבע המושכת אליה מיליוני מטיילים מדי שנה שמצפינים למדינות החוג הארקטי על מנת לחזות בפלא. מדובר באורות שמרצדים בשמיים בצבע ירוק אך לא רק. הרבה פעמים ניתן לחזות גם באורות אדומים, כתומים וכחולים. האורות ירקדו במגוון צורות המזכירים ווילונות וקשתות ועוד. באיסלנד אורות הצפון נצפים בחורף היטב ולכן מלבד הטבע העצום של המדינה הזאת, שמושך 2 מיליון מבקרים בשנה, גם לאורות הצפון יש תפקיד חשוב בכך.

כמה מילים על תופעת אורות הצפון

אז מהם בדיוק אורות הצפון? מקור האורות הוא בעצם השמש, או נכון יותר מחלקיקים טעונים מהשמש הנשלחים באופן קבוע לכדור הארץ. הדיפת אותם חלקיקים על ידי כדור הארץ היא זו שיוצרת את מראות הזוהר. כדור הארץ מוקף על ידי שתי חגורות טעונות חלקיקים חשמליים הנקראות חגורות ואן אלן והן מהוות את שכבת ההגנה מפני החלקיקים המגיעים מהשמש (נקראים גם רוח סולארית או רוח השמש). חגורות ואן אלן עוטפות את כדור הארץ בשל השדה המגנטי המקיף אותו באופן כזה שבקוטב הצפוני והדרומי נוצרות נקודות תרופה בהגנת החגורות מפני הגעה של חלקיקי שמש לכדור הארץ. נקודת תורפה באזורים אלה מאפשרות לאותם חלקיקים חשמליים לחדור ולהתנגש במולקולות האוויר בכדור הארץ. האורות נוצרים מאותן “התנגשויות” בדיוק וצבען המדויק יקבע בהתאם לסוג האטום ש שבו הרוח הסולארית מתנגשת. זו הסיבה בדיוק שאורות הצפון נראים גם בקוטב הצפוני וגם בקוטב הדרומי ואף חוקרים גילו כי ברוב המקרים בהם יופיעו אורות הצפון, הוא יופיע גם כתמונת מראה בדרום.

שאלות נפוצות

באיזה חודש הכי טוב להגיע לאיסלנד כדי לצפות באורות הצפון?

את אורות הצפון ניתן לראות מחודש אוקטובר ועד סוף מרץ. חודשיו האחרונים של החורף הם הטובים מבחינת הסיכויים לתפיסת האורות.

באילו שעות הכי טוב לצפות באורות?

התנאי המרכזי לצפייה באורות הצפון הוא חשכה וככל שתהיה מוחלטת יותר כך יגדלו הסיכויים לצפייה באורות. לכן רק בשעות החשכה תצליחו לצוד את האורות והן משתנות בהתאם לכל חודש. בכל שעה בה שורר חושך יהיה לכם סיכוי טוב לתפוס את האורות. יחד עם זאת בשל התנאים האטמוספריים בכדור הארץ וביחס למיקומה של איסלנד, השעות שבין 22:00 ל 24:00 בלילה התגלו כטובות ביותר מבחינת הסיכויים לצוד את האורות.

האם הצפייה באורות הצפון באיסלנד היא וודאית?

בהחלט לא. ככל שתמעיטו לישון ותשמרו על ערנות בשעות החשכה, הסיכוי שלכם לצוד את האורות גבוה יותר. יחד עם זאת יכולים לעבור לילות שלמים שבהם האורות לא יצפו באזור בו תשהו ולכן יש מטיילים שגם שמגיעים בחורף לא מצליחים לצפות בתופעה.

מאיזה מקומות באיסלנד הכי טוב לצפות באורות הצפון?

תוכלו לצפות בזוהר הצפוני מכל מקום ששוררת בו חשיכה אך יש מספר אזורים ונקודות שמלבד היותם חשוכים מאוד (רחוקים מישובים או חבויים בין הרים) האורות בשילוב הנוף הקרקעי (מפל, הר וכו..) מייצר מראות באמת מטורפים. בין מקומות אלה תמצאו את Grótta, Ásbyrgi, מפל סקוגפוס, Kirkjufell והלגונה הקרחונית Jökulsárlón.

האם ניתן לצפות באורות הצפון מרייקיאוויק?

כמו כל עיר גם רייקיאוויק מוארת 24 שעות ביממה ולכן הצפייה מתוך העיר עצמה תהיה בלתי אפשרית. יש צורך לצאת מהעיר לאזור חשוך ואחד המקומות הפופולאריים לצפייה באורות הוא חצי האי Grótta.

האם יש צורך בסיור מודרך על מנת להצליח לצפות באורות הצפון באיסלנד?

אין צורך בסיור מודרך כדי להצליח לצוד את האורות אך זה בהחלט יכול לעזור. אנחנו ממליצים מאוד על שייט לטובת העניין. אזור הים חשוך לחלוטין וסיכויי הצפייה גבוהים יותר.

טיפים אחרונים?

כן! הרבה פעמים מטיילים באיסלנד בשעות החשכה פשוט שוכחים להרים את העיניים לשמים.. תנאי הכרחי:) הקפידו מדי פעם לזרוק מבט למעלה שאתם באזורים חשוכים, האורות יפתיעו אתכם שלא תהיו מוכנים.

שאתם מגיעים למלון בסוף היום, בדקו עם הצוות האם האורות נראו יום או יומיים לפני הגעתכם כי במידה וכן, יש סיכוי גבוה שגם אתם תצליחו לצוד אותם באותו אזור. בקשו בקבלה במלונות להעיר אתכם במידה ובאמצע הלילה האורות יצאו לרקוד. בהצלחה!!!

האם קיים אתר בו ניתן לצפות בתחזית צפייה בזוהר הצפוני באיסלנד?

בהחלט. en.vedur.is